Az ünnepek közeledtével az ajándékozási kedv is sokkal nagyobb, mint az év többi szakában.
Legtöbbünknek gondot okoz, hogy mivel kedveskedjünk szeretteinknek, minek örülnének a legjobban. Vannak, akik azt gondolják - és bizonyára igazuk van - hogy az elektronikai cikkek, háztartási felszerelések vagy a ruházat nem igazán megfelelÅ‘ ajándék, mivel ezekkel nem a szeretetünk fejezzük ki a megajándékozott családtag felé, hanem sokszor szükségletet elégítünk ki, vagy olyan eszközt ajándékozunk, amivel még több házimunkára ösztönözzük Å‘ket.
A gyerekek azok - mint mindig és minden családban - akik a legjobban várják az ünnepeket, az ajándékokat, a Mikulást, a Jézuskát. Természetesen a szülÅ‘k és a közeli családtagok is fÅ‘leg rájuk koncentrálnak a meglepetéseikkel. A legjobb az, amikor tényleg olyan dolgot kapnak, amivel igazán játszani tudnak, érdekli és leköti Å‘ket, de fejleszti készségeiket is, talán még mozogni is lehet az ajándékkal, játékkal a szabadban, a friss levegÅ‘n.
Tudjuk, hogy sokszor olyan dolgot ajándékozunk, amire mi is vágyunk. Azonban ennek is meg vannak a hátrányai.
Rémálommá válhat például, ha kisállatot ajándékozunk meglepetésszerűen a családnak, vagy a gyerekeknek, úgy, hogy arról senki más nem tud csak az ajándékozó, illetve elÅ‘tte nem beszéltük meg a család felnÅ‘tt és/vagy gyermek tagjaival. Nem tájékozódtunk arról, hogy szeretnének-e egy új "jövevényt", képesek-e megfelelÅ‘en, akár hosszú éveken át az állatjólét biztosításával gondoskodni róluk.
Általában és a legtöbb esetben a kutya a gyerekek kedvéért kerül a családba. Sajnos, gyakran elÅ‘fordul, hogy egy távoli rokon, vagy a nagyszülÅ‘k - abszolút jó szándékból - kutyust, vagy cicát ajándékoznak a gyerekeknek a család megkérdezése nélkül. A kutyusok esetében talán sokszor Å‘k sem mérik fel az ezzel járó komoly felelÅ‘sséget és azt, hogy milyen nagy nehézség egy egésznap kora reggeltÅ‘l késÅ‘ estig dolgozó felnÅ‘ttnek, vagy majdnem ilyen idÅ‘beosztásban tanuló gyereknek egy kisállattal megfelelÅ‘en foglalkozni úgy, hogy kapcsolatuk harmonikus és örömteli legyen.
Ezért azt tanácsolom, hogy meglepetésszerűen, a család tagjaival nem egyeztetve soha ne ajándékozzunk kutyust, mert a legtöbb esetben az ilyen jellegű ajándékból inkább lesz nehézség és válhat terhessé mindenki számára.
Egyébként az év végi ünnepek idÅ‘pontja sem a legmegfelelÅ‘bb arra, hogy kutyust ajándékozzunk a gyerekek részére, mert a szünet relatíve rövid a nyári vakációhoz képest, az idÅ‘járás sem mindig megfelelÅ‘ és komfortos a hosszúidejű szabadban tartózkodásra, illetve ahhoz, hogy a kellÅ‘ kötÅ‘dés kialakuljon és az új családtag be tudjon illeszkedni a család életébe. Az ünnepek elmúltával egyedül hagyott, nem meglelÅ‘en lemozgatott és a nem hozzá értÅ‘ tartás miatt viselkedészavarossá vált kutyusok csak bajt, nehézséget és bosszúságot okozhatnak.
Vannak olyan országok, ahol a kutyák tartását megelÅ‘zÅ‘en már vizsgát kell tenniük a jövendÅ‘beli gazdiknak. A kutyusok tartása is rejt magában veszélyeket, a „tapasztalatlan gazdik” számára. Annak ellenére, hogy több tízezer éve már az ember mellett élnek, még mindig megtartották ösztöneiket, viselkedésüket, amelyek vadon élÅ‘ társaikra is jellemzÅ‘k. Falkában tudnak csak élni, ahol ki van jelölve a pozíciójuk. A falka jelen esetünkben a család. Szükségük van az ember majdnem folyamatos jelenlétére, a megfelelÅ‘ kötÅ‘dés kialakítására. Az anyjuktól való elválasztást követÅ‘en a gazdára hárul az a feladat, amit az állatok a falkában a falkavezértÅ‘l, vagy a falka többi tagjától tanulnak meg. Nem, beszélve arról, hogy a kutyusok megfelelÅ‘ táplálása, lemozgatása is a mi felelÅ‘sségünk. A több ezer év együttélés alatt már bíznak az emberben nemcsak az élelmezésük, hanem a velük való foglalkozás, aktív együttlét terén is. A helyes és felelÅ‘s városi kutyázást a kutyatartók többségének ugyanúgy szakemberektÅ‘l kellene megtanulnia, elsajátítania, mint az autóvezetést.
Nagyon fontos, hogy a család minden tagja felkészüljön egy kutyus fogadására, akár kölyökkutyáról, akár felnÅ‘tt, kifejlett egyedrÅ‘l van szó.
Egyesületünk már a kutya családhoz kerülése elÅ‘tt a családdal együtt, annak habitusa és szokásai alapján választja ki a számukra megfelelÅ‘ kutyafajtát. A megfelelÅ‘ fajta és tenyészet ajánlásában, vagy a menhelyeken a család életviteléhez legjobban illeszthetÅ‘ kutyus megtalálásban is segítséget nyújtunk. Folyamatosan végig kísérjük a minket megkeresÅ‘ családokhoz került kutyusok életét, a kutyaovitól a különbözÅ‘ szintű tanfolyamokon át a tanácsadásig: életmód programot, speciális szemináriumokat és ismereteket biztosítunk a hozzánk csatlakozók részére.
A család minden tagjának felkészültnek kell lennie, amire a kutyus megérkezik nemcsak az alapismeretek szempontjából, hanem a kialakított idÅ‘beosztást tekintve, hogy melyik napszakban kinek a feladata lesz a kutyáról gondoskodni és ellátni Å‘t. A kutyák nagyon értékelik a rendszerességet, sÅ‘t rituálészerűen követik és szeretik azt, ha minden rendben és szabályok betartásával zajlik körülöttük. Ami fontos, hogy a családon belül is a „falkavezér” irányít!
Fentiek alapján, még egyszer fel kívánom hívni minden ajándékozó figyelmét arra, hogy születésnapra, ünnepekre csak akkor ajándékozzon kutyust, ha a család legalább felnÅ‘tt tagjait is beavatja a meglepetésbe, valamint alkalmasnak tartja Å‘ket arra, hogy felelÅ‘sségteljesen és örömmel, megfelelÅ‘ idÅ‘t, megfelelÅ‘ aktivitással tudnak kedvencükkel eltölteni. Mindenki számára élvezetet és harmóniát jelentsen az együttlét. Így nem csak az ajándékozó, hanem a megajándékozott is és nem utolsó sorban az „Ajándék” is örülni fog.
Azokat a gyerekeket és felnÅ‘tteket, akiknek nincs lehetÅ‘ségük kutyust tartani, várjuk egyesületünk pályáján a Kutyaovinkban, ahol sokféle szebbnél szebb kutyussal tudnak hétvégeken találkozni.
Bálint András
Dr. Rex Kutyás Egyesület
alelnök